Norsko – ne zas tak chladný sever

Norsko – ne zas tak chladný sever

Norské království, jak zní oficiální název tohoto území, leží na severu Evropy na Skandinávském poloostrově. Krom pevninské čísti se pak rozkládá na četných ostrovech. A to jak při pobřeží, tak velmi daleko za polárním kruhem v Severním ledovém oceánu. Přesto, že leží takto severně, nepatří mezi nejchladnější státy Evropy. Způsobuje to slavný Golfský proud. Tato „mořská řeka“ je stovky kilometrů široká a nese velmi teplou vodu z oblasti Mexického zálivu a Karibského moře. To má za následek oteplování pobřežních částí severní Evropy. A na v Norsku se tak můžeme v klidu pochutnávat na čerstvě natrhaných jahodách až u města Tromso, které již zažívá několik dní polární noci.

lofoty souostroví

Většina obyvatel ale žije na jihu země. Je to dáno zaprvé klimatickými podmínkami, za druhé pak blízkostí Severního moře, které dává Norům nejvíce práce a především bohatství. Ekonomicky jsou totiž značně závislí na těžbě ropy z vrtů uprostřed této vodní plochy. To je jeden z důvodů, proč stále nejsou členy Evropské unie. Na jihu se v úzkém zálivu na „vrcholu“ průlivo Skagerak nachází také hlavní město Oslo. 

Pro turisty jsou v této zemi nejatraktivnějším lákadlem fjordy. Ikonické skalní útvary, hluboká a dlouhá údolí padající do oceánu. Byla vytvořena v poslední době ledové horským ledovcem. Nejdelší z nich – Sognefjord – měří 125 km. Tyto zálivy jsou rájem také pro rybáře, kteří se sem hojně sjíždějí z celého světa.

Dalším lákadlem jsou výstupy na ledovce ve Skandinávském pohoří. Nejvyšší z nich se nachází v nadmořské výšce přes 2 600 m. n. m. Ledové království táhne nejen domácí, ale především zahraniční hosty.
fjord norsko

Především v průběhu posledního desetiletí se do popředí zájmu cestovatelů dostaly Lofoty, ikonické souostroví na samém severu. Turisté zde užívají nezaměnitelnou atmosféru a pozorují velryby.

Vrcholem pro každého vyznavače opravdového dobrodružství pak může být cesta přes zamrzlý oceán na souostroví Špicberky, které jsou nejsevernějším bodem naší pevniny.


Kvalitní relaxace Chov fenka v domácnosti