Bydlení na zámku? Proč ne!

Bydlení na zámku? Proč ne!

Napadlo Vás někdy, že byste chtěli bydlet na hradě, či na zámku? V dnešní době to není takový problém, jak by se mohlo zdát. V celé Evropě, včetně České Republiky jsou desítky hradů a zámků na prodej. Cena těchto nemovitostí se pohybuje mezi třemi až několika sty miliony korun, podle zachovalosti, rozlehlosti pozemků, zahrad a parků okolo a také podle důvodu, z jakého je zámek prodáván.
vodní zámek
Většina je na prodej proto, že majitel nemá peníze na opravu těchto objektů. Opravy bývají velmi nákladné a z pravidla je okolo nich spoustu papírování a řešení s památkáři (národním památkovým ústavem – NPÚ).
Zdálo by se tedy možná, že námaha s opravami a vším okolo toho nemá žádný smysl. Nemusí to ale být vždy pravda. Nejeden zámek v poslední době padl do rukou soukromníka a krásně vzkvétá. Námaha pak ve výsledku jistě stojí za to. Nejenže bydlíte na zámku, ale máte dokonalé místo pro pořádání kulturních akcí, pronájem prostorů ať již na ubytování, jakoukoli uměleckou či jinou činnost, nebo například pro otevření restaurace a taková středověká krčma je v dnešní době vyhledávaným turistickým cílem. Turismus a historie jsou také další faktory, které si většina lidí automaticky spojí s pojmem hrad, nebo zámek.
Z nemovitosti tohoto typu se tedy může stát dokonce poměrně dobrý obchod.
červánky nad hradem
V každém případě, co se týče bydlení, kromě pocitu, že bydlíte na zámku asi nic moc pozitivního nenajdete. V zimě se taková budova obtížně vytápí, je náročná na opravy, rekonstrukce i údržbu a úklid. Navíc se každá úprava musí diskutovat s NPÚ. Dále pak úprava zahrad a vůbec přilehlých pozemků a dalších objektů vyžaduje spousty práce, peněz energie atd.
Na zámku tedy bydlet, nebo ne? Vlastně je to jen a jen na vás. Pokud do takové budovy vložíte svou energii a čas, tak vám takové místo určitě bude dělat radost a bude to pak stát za to. Pokud ale nemáte nervy z ocele a spousty kreativity, pak radši svoje peníze investujte do koupě rodinného domku, než do koupi hradu či zámku.

Chov fenka v domácnosti Žárlivost bývá sexy, ale i příčinou rozchodu