Jak si u nás vypěstovat fíkovník

Jak si u nás vypěstovat fíkovník

Zdá se to nemožné, ale opravdu to jde, jen je třeba dodržovat určité zásady a opravdu o něj pečovat. Začneme nákupem. Ze semínka je to hloupost, to bychom se opravdu načekali, ale malé stromky či keříky koupíte již v mnoha obchodech. Doporučuji raději osobní nákup, abyste se vyvarovali rostlinám napadeným škůdci, přeschlým, nebo nějak deformovaným. Pokud nakupujete v zimě, nelekněte se, fíkovník je opadavý, takže v tomto období je bez listí. Dokonce je možné si tento stromek přivézt ze zahraničí, ale v tom případě si raději ověřte, zda to zákon na příslušných hranicích toleruje. V tomto případě vybereme stromek do dvaceti centimetrů a vyrýpneme i s kořeny a zeminou. Na delší cestu můžeme obalit navlhčeným ubrouskem a dát do igelitového sáčku, ale pozor, vrchní část musí zůstat obnažená, aby dýchala.
fíkovník větev
Tak. Máme doma stromeček. A co dál? V zimě necháme v chladnější místnosti s dostatkem světla a zaléváme jen sporadicky, postačí jednou za měsíc. V létě ho umístíme na slunné místo, pokud možno v závětří. A nyní těch pár nezbytných pravidel, abyste časem dospěli ke kýženému výsledku.
plody fíkovníku
·         Se zálivkou opatrně. Na jaře při pučení listů si určitě častější zalévání zaslouží, ale poté již méně.
·         Ovšem pokud již má nasazeno na plody, je třeba zalévat často a více, aby plody dosáhly rychleji správné velikosti a stihly dozrát.
·         Plodů se dočkáte většinou ve čtvrtém roce, někdy už ve třetím. Když je plodů více, spolkne stromek v období růstu fíků i kbelík vody denně, ale pokud někam odjedete, i čtrnáctidenní půst mu neublíží.
·         Máme-li možnost, vždy zvolíme jih nebo jihozápad.
·         Dáváme ho ke zdi, k plotu nebo na nějaké místo v závětří. V mládí je na vítr dost citlivý.
·         Skleník? Skvělá volba.
·         Nemáte-li žádnou z těchto možností, postavte kolem něj alespoň zábranu.
·         V zimě ho do tří let rozhodně nenechávejte venku. Dopřejeme mu dostatečně velký květináč, v pozdějším věku třeba i soudek.
·         Po čtvrtém roce se můžeme pokusit přezimovat venku, ale je vhodné zakrýt u kořenů slámou, a pokud nemáme skleník, vytvořit pro něj nějaký improvizovaný domeček třeba ze starých oken nebo fólie, je však třeba, aby byl trochu vzdušný a pronikalo sem maličko světla.

Žárlivost bývá sexy, ale i příčinou rozchodu Ve formě i po padesátce