Nášlapy u samonosného schodiště

Nášlapy u samonosného schodiště

Samonosné schodiště je zajímavým prvkem v každé budově o více podlažích. Samonosným, nebo také vynášeným, se nazývá proto, že je konstruováno tak, aby nebylo závislé na kotvení do samotné stavby. Lze ho tak umístit třeba ve volném prostoru. Jediné co je spojuje se se samotnou budovou, je napojení na podlahy při začátku i na horním konci schodiště. Konstrukce samonosných schodišť jsou zpravidla kovová. Tento materiál umožňuje vytvořit pevnou a houževnatou konstrukci, která se vyznačuje dlouholetou životností.

Venkovní schodiště

Dominantním prvkem každého schodiště jsou jednotlivé nášlapy. Opět mohou být tvořeny ze železných plátů, což je ovšem vhodné tak do průmyslových objektů. Do interiérů se doporučují kombinace oceli se sklem, nebo dřevo. Při první variantě se užívají leštěné nerezové profily, nebo profily z eloxovaného hliníku. Na ně je pak položena deska z tvrzeného skla.

Oku lahodícím materiálem je ovšem dřevo. Na schodiště se nepoužívají desky z měkkých dřevin. Ty nemají dlouhou životnost, brzy se ošlapou a jsou zralé na výměnu. Naproti tomu dřevěné nášlapy s lepených desek z tvrdého dřeva, dubu, neb buku jsou se svou vytrvalostí úplně někde jinde.

Samonosná schodiště Kmkdesign jsou osazena nášlapy právě z těchto materiálů. Řezivo pro nášlapy je velice pečlivě vybíráno a důkladně opracováváno. Samozřejmostí je rovněž důkladná impregnace, která již tak dlouho životnost ještě prodlouží. U interiérových schodišť nejde tak o ochranu proti povětrnostním vlivům, jako o ochranu kresby a svěžesti dřevěného materiálu před vyblednutím a zašednutím.

Dřevěné nášlapy

Toho se dosáhne poctivým napouštěním laky a vosky, důkladným vyleštěním a vyčištěním. Ostatně údržbu schodišťových nášlapů výrobce důrazně doporučuje. Tato údržba spočívá v obnově ochranné vrstvy, nejlépe lakem či voskem, vždy po několika málo letech. Jen tak bude se schodištěm zákazník dlouhodobě spokojený.

Strojní čištění koberců je běžné v kancelářích i v domácnostech Modely jsou krásné