Natáčení na filmový formát super8

Kde sehnat kameru?

Super8 kamery se již bohužel moc nevyrábějí (jediná firma která obnovila výrobu je Kodak), takže buď budete muset prohrabat krabice ve sklepích a na půdách, nebo zavítáte na nějaký internetový bazar, kde jich je nespočet. Nedoporučuji kupovat drahé kamery, protože přeci jen je to starý kus techniky a funkčnost není zaručena. Ideální cena kamer je od 300 do 500 Kč. Není úplně možné, aby se pokazilo cokoliv kromě motoru, expozimetru a objektivu, takže když si prohlédnete fotky a uvidíte že objektiv je v pořádku a v popisku je napsané „když zmáčknu spoušť, tak se to točí“, tak by to mělo být funkční.
analogová kamera

Kde sehnat film?

Super8 filmů se prodávají tři druhy. Dva spíše východoevropské a jeden spíše západoevropský a americký. Nejrozšířenější je ten západní, což je film v kazetě, manipulace s ním je jednoduchá, osvětlení filmu moc nehrozí a dá se dobře sehnat jak v černobílé, tak v barevné variantě, bohužel v našich luzích a hájích se shání poměrně těžce, a ještě hůře se hledá fotolab, kde by vám ho vyvolali. U nás jsou nejrozšířenější ty dva východoevropské formáty, což jsou double-8 a double-super8, to jsou vlastně 16mm filmy, které mají perforaci po obou stranách, dají se do kamery, natočí se jedna polovina (8mm), poté se film otočí, natočí se druhá polovina a následně se po vyvolání rozřízne v půlce a máte vlastně dva filmy. Tento formát, byť je výhodný ekonomicky (prakticky dva filmy za cenu jednoho), má ale dvě nevýhody: 1) hrozí osvícení filmu během otáčení; 2) nedá se příliš sehnat v barevné verzi.
projektor filmů

Jak natáčet?

Natáčení je vlastně jednoduché (obzvláště pokud vaše kamera disponuje expozimetrem). Otevřete dvířka u kamery, pokud máte americký typ, tak tam dáte kazetu s filmem, natočíte, vyndáte a necháte vyvolat, pokud ale máte východoevropskou kameru, tak musíte otevřít krabičku s filmem (naštěstí je ve světlotěsné cívce, takže osvícení hrozí jenom u části, kterou navíjíte do kamery, nebo která se vám omylem odmotá), nasedáte na místo vyznačené v kameře, protáhnete film podle nákresů v „komoře“ kamery a nasadíte na druhou cívku, následně zmáčknete spoušť pro kontrolu, jestli je film zaveden správně a poté zavřete dvířka a točíte, takhle natočíte asi 2 minuty a následně musíte kameru znovu otevřít, vyndat obě cívky a prohodit je, poté natočíte další dvě minuty, film vyndáte, dáte zpět do krabičky a necháte vyvolat.

Kde vyvolat?

V ČR existují již jen dva fotolaby, které tento typ filmů vyvolávají, oba jsou v Praze. Několik jich je ale v Rakousku, Polsku a Německu, takže doporučuji také poslat film tam, jelikož tam vyvolávají více typů filmů. Následně si film můžete promítnout nebo nechat zdigitalizovat a pustit na televizi a užít si kouzlo filmu.