Loket byl v době svého vzniku velmi důležitým královským městem, které vzniklo v pohraničí, pravděpodobně v souvislosti s jeho osídlováním za vlády Přemysla Otakara II. V polovině 12. století patřil klenot na řece Ohři k padesáti městům s královskou pečetí a byl důležitým opěrným bodem při ochraně západní hranice území Království českého.
Kamenná středověká pevnost sloužila již od svého počátku jako příhraniční ochranná bariéra, majiteli panství byl rod Šliků a později pánů z Plavna. Zajímavostí je, že až do roku 1948 byl hradní palác využíván jako vězení. Na počátku 90. let minulého století tu probíhala rozsáhlá údržba hradního zdiva a dnes je objekt veřejnosti přístupný. Pořádají se zde mimo jiné i šermířská a divadelní vystoupení.
Vodáci znají penziony Loket na historickém náměstí velice dobře, plavba po Ohři je právě v těchto místech nesmírně zajímavá a vyplatí se tu strávit alespoň jeden oddychový den. Ubytování je možné domluvit předem buď přímo v některém z penzionů, a to s veškerým komfortem, anebo se uskromnit ve vodáckém kempu, který se nachází na opačném konci města.
Cyklistika si získala oblibu za posledních deset let takovým způsobem, že to nemá obdoby. Současně s trendem jezdit na kole do zaměstnání a po městě vznikly desítky nových cyklostezek, které protínají všechny zajímavé přírodní a historické památky. Jsou navíc dobře značené a tak je jízda velmi pohodlná a lze ji absolvovat i bez mapy a navigace.
Jednou z nejzajímavějších cyklostezek zdejšího regionu je tzv. Cyklostezka Ohře, je vyměřena z Lokte podél řeky do Karlových Varů. Její délka je 10 km a zvládnou ji i menší děti. Zhruba v polovině trasy budete míjet Svatošské skály – přírodní úkaz žulového kompaktního masivu, kam se vydávají horolezci z celé republiky. Erozním působením vody, větru a mrazového zvětrávání se tu vytvořily působivé kamenné bloky ve tvaru vysokých pilířů nad levým břehem Ohře.