Jak dlouhá by měla být ideální dovolená

Jak dlouhá by měla být ideální dovolená

Asi není nikoho, kdo by se netěšil, až bude mít dovolenou. Většinou si ji plánujeme předem, aby v práci mohli upravit rozvrhy tak, aby byl stále dostatek přítomných zaměstnanců. A je jasné, že ji chceme mít co nejdelší. Mnoho lidí láká vybrat si všechny tři až čtyři týdny najednou. A je to pochopitelné, delší čas strávený doma, kdy se nemusíme stresovat s prací a můžeme se naplno věnovat svým koníčkům, láká asi každého. Je však prokázáno, že toto není ani zdaleka nejlepší řešení. Samozřejmě, během dovolené nám to nepřijde. Většinou si ji užíváme, i když může nastat, zvláště ke konci, doba, kdy se začneme doma nudit a budeme se těšit zpět do práce. To však závisí hlavně na programu, který si na tuto dobu naplánujeme.

 

dovolená je rozhodně příjemná

 

Problém však nastává, když nám volno skončí a my se máme opět zařadit do pracovního procesu. Najednou totiž zjistíme, že ačkoliv bychom měli být odpočatí a plní energie a nového elánu, ve skutečnosti nám vše jde mnohem pomaleji. Důvodem je, že při delší absenci ztratíme část svých návyků. Navíc naše tělo odvykne danému režimu a bude mu nějakou dobu trvat, než se opět přizpůsobí. Následky jsou pak jasné – ztráta soustředění, únava a mnohé další. K tomu samozřejmě přispívá i práce, která se nám za dobu naší nepřítomnosti nahromadila, a kterou je potřeba co nejdříve vyřídit.

 

návrat do práce je málokdy příjemný

 

Toto můžeme omezit tím, že si dovolenou budeme brát po kouskách. Ideální je, aby byla tak dlouhá, že nám poskytne potřebný odpočinek, ale zase ne tak, že si naše tělo úplně odvykne zavedenému rytmu. Za nejlepší je považován týden, maximálně dva, a i ty už jsou poněkud na hraně. Delší doba pak přinese výše zmíněné problémy, se kterými se není příjemné vypořádávat. Je samozřejmé, že stejný efekt má také dlouhodobé onemocnění. Bohužel, zde nemůžeme kontrolovat, kdy se budeme moci do práce vrátit. Čeká nás však prakticky to samé, a je tedy vhodné se na to vše připravit. Pak to budeme lépe snášet.

I levné bydlení může být dobré Pozemky = peníze