Jak se orientovat při výběru vhodných lyží?

Jak se orientovat při výběru vhodných lyží?

Na počátku 21. století se výrobci pustili do vývoje nové konstrukce lyží a postupně upustili od klasických téměř rovných modelů, co je často můžete na svazích spatřit při nějaké akci ve stylu „retro“. Začaly se vyrábět tzv. carvingové lyže, patřičně široké a vykrojené. Rozhodující bylo pohodlí lyžaře a dnes je naopak určující, v jakém terénu se budete pohybovat. Užší lyže jsou vhodné na upravené sjezdovky, naopak širší pro volný terén, tzv. freeride. Ale i upravená sjezdovka je dnes často samá mulda, a čím širší lyže, tím pohodlnější jízda, řečeno zjednodušeně.
Současný trend směřuje k jakési univerzalitě, tedy k lyžím, jejichž šířka je využitelná na všech typech svahů. V poslední době zaznamenáváme doslova boom lyží Allmountain.
adrenalinové lyžování

Jaké existují druhy lyží?

Lyže se dají zařadit do několika základních kategorií: Na prvním místě jsou závodní lyže. Jsou to speciály, které v běžných obchodech nekoupíte. Za nimi stojí lyže sportovní. Následují velmi oblíbené lyže cross a teprve za nimi se nachází rozsáhlá kategorie rekreačních modelů, včetně rekreačně-sportovních, tzv. Allround. Patří sem i trochu širší lyže Allmountain, jsou to univerzální lyže vhodné na upravený terén, i částečně na lehký freeride. Na konci tohoto žebříčku jsou lyže speciálně na freeride a lyže pro mladé lyžaře Freestyle, které se vyvíjí speciálně do snowparků. Lyže označené jako Freestyle BC se využívají jako freeride a zároveň jsou vhodné i pro freestyle.
lyžař s přilbou

Nejrozšířenější lyže na trhu jsou Allround

V celé střední Evropě i v České republice představují lyže Allround kategorii univerzálních lyží pro rekreační lyžaře, i pro ty sportovněji laděné. Šířka lyže Allround je pod botou zhruba 67 – 72 mm. Ovšem jako univerzální lyže i do obtížnějšího terénu freeride zvolte raději Allmountain. Ty jsou o něco robustnější a šíře pod botou se pohybuje v rozmezí od 75 do 85 mm.

Některé LED žárovky vám mohou nabídnout i umělé denní světlo, jaké vyzařuje slunce Dovolená s mazlíčkem je zábava.