Některé LED žárovky vám mohou nabídnout i umělé denní světlo, jaké vyzařuje slunce

Některé LED žárovky vám mohou nabídnout i umělé denní světlo, jaké vyzařuje slunce

Výhodná technologie

Ještě před rokem 2010 se v souvislosti s LED technologií nedalo hovořit o nějakém výhodném zajištění světelných zdrojů do domácnosti. Všechny druhy výrobků na této bázi byly příliš drahé, vydávaly jen omezený rozsah bílého světla s převahou studených odstínů a zdaleka nemohly zákazníky uspokojit ve srovnání s vláknovými žárovkami a s klasickými či kompaktními zářivkami. Spotřebovaly sice méně elektrické energie a svítily déle, ale vzhledem k jejich ceně se nedalo hovořit o nějaké výrazné ekonomické výhodě.

stropní svítidla

Dnes je ovšem situace jiná, cena šla rapidně dolů, prodloužila se životnost a LED žárovky se vyrovnají svým předchůdcům i v indexu podání barev. Mnohé z nich nabídnou dokonce umělé denní světlo, což ještě před několika lety nebylo možné. Tím se vyrovnají wolframovým žárovkám a v mnoha směrech je i předčí, především v úspoře elektrické energie. Na co však zapomíná, je jejich význam z hlediska odpadového hospodářství.

wolframová žárovka

Nakládání s odpadem

První, co vás napadne při rozhodování, jakou žárovku vhodit do nákupního košíku, je její cena a technické parametry, a stěží si v tu chvíli pomyslíte na okamžik, kdy přestane ve vaší domácnosti sloužit. Měli bychom však také přemýšlet více do hloubky a domýšlet naše činy do důsledků. Kupříkladu se zpracováním odpadu a s jeho ukládáním.

Máme-li doma stále ještě klasické zářivkové trubice nebo kompaktní zářivky, musíme brát ohled na obsah jedovaté rtuti. Ten je sice relativně nízký a při rozbití jednoho svítidla to neznamená ekologickou katastrofu a ani závažné zdravotní problémy, jenže pokud se sejde na jednom „smetišti“ několik stovek takových exemplářů, únik rtuti by znamenal významný zdroj znečištění zemského povrchu a spodních vod.

Veškeré nízkotlaké výbojky, kam řadíme všechny druhy zářivek, patří do speciálních kontejnerů s nebezpečným odpadem. To se ovšem netýká LED žárovek, ty žádnou rtuť ani kadmium nebo olovo neobsahují, a lze je uložit do červeně označeného boxu s elektroodpadem pro zhodnocení a využití druhotných surovin.

Život vodícího psa Jak se orientovat při výběru vhodných lyží?