Svízel vonný- vše o umístění a péči

Svízel vonný- vše o umístění a péči

Svízel vonný se obvykle nachází v světlých listnatých lesích a vyzařuje jemnou vůni. Kvete od poloviny dubna do začátku května s bílými květy a nabízejí mnoho využití. Svízel vonný má tišící účinky na bolesti, může být také použit jako léčivá bylina proti menstruačním křečemi, poruchám spánku nebo zažívacím potížím.
svízel vonný

Chcete-li zasít svízel

Vhodné místo je stíněné a mělo by mít vlhkou půdu bohatou na živiny. Zvláště vhodná jsou místa pod opadavými stromy a balkony s orientací na sever nebo východ. Pokud jste našli vhodné místo, měli byste vzít na vědomí následující:

● seje se mezi říjnem a únorem.
● semena potřebují nízké teploty klíčení
● trvá 20 až 100 dní, než se zobrazí první kotyledony
● při výsadbě udržujte vzdálenost nejméně 20 × 20 cm
● semena zakryjte asi 0,5 cm půdy

vonný svízel
Péče a sklizeň

Vzhledem k tomu, že rostliny potřebují jen několik živin, nemusí být v prvním roce hnojeny. Ve druhém roce stačí pouze hnojivo s trochou kompostu.
Mnohem důležitější je však dostatečná dodávka vlhkosti. Vždy byste měli svízel udržet vlhký, protože dlouhá dehydratace poškozuje rostlinu.
Také si povšimněte, že tyto rostliny se také neúmyslně rozšiřují do velkých prostorů. Dávejte pozor na rostliny, pokud to tak nechcete.
Svízel vonnýmůžete sklízet buď krátce před, nebo během období květu na začátku léta. Chcete-li to provést, odřízněte stonky těsně nad zemí, opláchněte rostlinu vodou a nechte ji vyschnout. Svízel můžete použít jak čerstvý, tak i sušený.

Svízel vonný: nemoci a zazimování

Vzhledem k tomu, že svízel je velmi nenáročný a odolný, objevují se nemoci a škůdci pouze ve vzácných případech. Vzhledem k dlouhotrvající vysoké vlhkosti se na listech mohou vytvářet hnědé usazeniny. Stačí je odstranit z velké části.
V zásadě může svízel také bez hibernace přezimovat. Ale pokud nechcete riskovat, můžete rostlinu zakrýt suchými listy nebo jehličím.

Spolehliví pomocníci pro Váš bazén PVC materiál do bazénů